CHRÁNĚNÁ DÍLNA BIKA

Naše chráněná dílna je místem, kde:

  • vracíme dlouhodobě nemocné zpět do aktivního života
  • společně překonáváme nové výzvy a posouváme své hranice
  • se potkávají různé životní příběhy
  • s lidmi pracujeme na tom, aby se alespoň někteří vrátili na běžný trh práce
  • i přes nepřízeň osudu neztrácíme naději

Naším hlavním cílem je získat co nejvíce zakázek, abychom mohli zaměstnat co nejvíce OZP zaměstnanců a tím učinit co nejvíce osob opět šťastnými.

Jsme zaměřeni na manuální práce tj. kompletaci, skládání, lepení, třídění, vkládání, počítání, párování, sadování, polepování, balení i kontrolu kvality …

Zabýváme se i strojní výrobou - pořezem papíru, tavením do smršťovací fólie, lisováním.

Dále provozujeme tiskového studio, kde umíme připravit grafický návrh, natisknout vizitky, kartičky, letáčky, tiskopisy, brožury, diplomy, etikety i samolepky, připravit odznáčky, zalaminovat cedulky.

 

Něco málo z historie

Společnost bika – velkoobchod papírem, s r.o. působí na trhu již od roku 1991. Začátkem roku 2009 jsme zřídili chráněnou dílnou, a tím jsme se stali přímým poskytovatelem náhradního plnění. V roce 2018 se z hlediska zákona přestal výraz „chráněná dílna“ používat, nahradil ho „zaměstnavatel na chráněném trhu práce“, jímž jsme byli Úřadem práce uznáni. Abychom tento status neztratili, jsme povinni zaměstnávat více než 50 % OZP (osob zdravotně postižených) zaměstnanců.

 

Co vlastně znamená zaměstnávání OZP zaměstnanců?

Z legislativního hlediska je to naplňování Zákona 435/2004 Sb. o zaměstnanosti § 67 – 78.

Z praktického hlediska jde o zaměstnávání osob, které již nemohou naplno pracovat v běžném provozu kvůli snížené pracovní schopnosti, způsobené dlouhodobým nepříznivým zdravotním stavem. Osob, které byly uznány jako znevýhodněné, nebo invalidní v 1. – 3. stupni invalidity.

Každý jednotlivý zaměstnanec je jiný životní příběh, na který je třeba reagovat a pracovat s ním. I když je více osob se stejným onemocněním, každý se s ním vyrovnává po svém. Někteří zaměstnanci tak při práci naráží na své fyzické limity, jiní na ty psychické. V první řadě tedy jde o socializaci jednotlivce v kolektivu osob s podobnými problémy a zároveň jeho ujištění, že má smysl i nadále pracovat a být tak pro společnost užitečný. Zaměstnávání a vedení těchto osob s sebou nese také značně navýšené finanční náklady v podobě časté nemocnosti, potřebě častých návštěv lékařů a mnohdy i nechuť se zdokonalovat a učit novým postupům. Proto je třeba vnímat tuto práci jako životní postoj a mít pevnou vůli, stále dokola povzbuzovat, vést a oceňovat každý, byť pro někoho nepatrný pokrok. Tím potom dosahujeme naplnění naší vize = méně OZP osob v evidenci ÚP, které jsou závislé na sociální podpoře, upadají do depresí a postupně ztrácejí základní pracovní návyky.

 

Samozřejmě to neznamená, že na běžném trhu práce se OZP neuplatní. Je to vždy na možnostech a ochotě zaměstnavatelů svůj provoz, procesy a přístup těmto lidem přizpůsobit, čehož v některých odvětvích opravdu nelze dosáhnout.

 

"Kde končí práce strojů, začínáme my!"

Blanka Fišerová

Ředitelka chráněné dílny